Sprawy o zachowek – pomoc prawna adwokat Lublin

Zachowek to instytucja prawa spadkowego, której głównym założeniem jest ochrona interesów majątkowych najbliższych osób spadkodawcy. Prawo do zachowku daje możliwość wystąpienia przeciwko spadkobiercy o zapłatę sumy pieniężnej, która jest potrzebna do pokrycia zachowku lub do jego uzupełnienia. Ma to miejsce wówczas, gdy uprawniony nie uzyskał należnego mu zachowku np. w formie darowizny, powołania do spadku, bądź też w formie zapisu. Wówczas sprawa trafia do sądu cywilnego.

Zgodnie z treścią art. 991 § 1 i 2 Kodeksu Cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Sprawy o zachowek nie należą do najłatwiejszych, zdecydowanie wymagają szerokiej wiedzy prawniczej, dlatego warto powierzyć sprawę doświadczonemu adwokatowi. Jeśli szukasz sprawdzonej kancelarii, która zajmuje się sprawami związanymi z zachowkiem, jesteś w dobrym miejscu. Kancelaria Adwokacka Adwokata Martyniana Jaska świadczy profesjonalną i kompleksową pomoc prawną w sprawach dotyczących zachowku, zapewniając Klientom poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego. Zapraszamy do kontaktu i współpracy z kancelarią.

Skontaktuj się telefonicznie

ZACHOWEK | PRAWO RODZINNE | LUBLIN | ADWOKAT

+48 533 760 240


lub napisz e-mail: